5 Adımda Terk Edilme Psikolojisi Nasıl Atlatılır ?

Gümüz sorunlarında bir tanesi terk edilmektir. Bu yüzden terk edilme psikolojisi nasıl atlatılır sorusu ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Cevap çok basit gibi görünebilir fakat konu oldukça derin bir konudur. Yapacağımız inceleme ve sonuçlar ile sizlere bu konuda birazda olsa destek olmak istiyoruz.

Terk edilme psikolojisi kavramına daha dikkatli baktığımızda aslında bunun adı terk edilme korkusu veya terk edilme sendromu olarak nitelendirilmektedir. Psikolojik açıdan biz insanların buna benzer kaygıları olması gayet normaldir.

Terk Edilme Psikolojisi Nasıl Atlatılır?
Terk Edilme Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Terk Edilme Psikolojisi Nasıl Atlatılır Maddeler ile

Terk edilme psikolojisi nasıl atlatılır sorusunda aslında temel 5 faktör bulunmaktadır. Bu 5 temel faktörü göz önüne aldığınızda ortada bunun doğal ve olağan olduğu bilgisi kalacaktır. Kendinizi üzdüğünüze ve strese soktuğunuza değmeyeceğiniz göreceksiniz. Bu 5 temel kavramı şu şekilde özetleyebiliriz.

  • 1-Kendinizi Değersiz Hissetmeyin.

Evet, başlık basit kendinize önem verin. Bunu yapamayan insan sayısı oldukça fazla, içinde bulunduğumuz şartları düşünecek olursak hayat gelip, gidiyor. Bazı şeylerde hayat gibi var oluyor ve yok oluyor. Bu yüzden siz ne kadar gelişirseniz o kadar daha iyi hissedeceksiniz. Tek başınıza yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmak bu konuda faydalı olacaktır. Özgüveninizi düşürmektense, bu şekilde yüksek tutmak her zaman daha sağlıklı olacak ve terk edilme psikolojisini yenmenizde yardımcı olacaktır.

Terk Edilme Psikolojisi Nasıl Atlatılır?
  • 2-Hislerinize Önem Verin.

Hislerinize önem vermek terk edilme psikolojisinde sizleri daha rahat hissettirecektir. Birini seviyor olabilirsiniz, bu sevginin karşılığının olmaması yokluğuna da alışmak zorunda kaldığımız birçok şey olacaktır. Örneğin, çocukluğu herkes sever ama çocukluğa dönme imkanı yoktur. İmkan olmayan bir şey için üzülerek günleri geçirmek sizi yıpratmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Hislerinizin önünü açın ve her şeye açık olun.

  • 3-Kontrolleri Gevşetin.

Terk edilme sendromunu atlatmanın en güzel yoludur sanırım. Aşırı kontrolcü bir yapıyı bırakın ve akışına bırakın olayları. Bir şeyler olup geçerken siz öylece üzüntü içinde yaşayamazsınız. Hayattan zevk alınabilecek onlarca şey bulunmaktadır. Kontrolleri gevşeterek biraz eğlenin. Eğlenmek size iyi gelecektir.

  • 4-Gözlem Yapın.

Evet, gözlem yapın. Bu gibi durumlarda diğer insanların neler yaptığını gözlemleyin. Sonra bir de siz neler yapıyorsunuz bunu gözlemleyin. Gözlemlerinizi gerekirse karşılaştırın. Farkı görebileceksiniz. İmkanlar farklı olabilir ama amaç aynı olacaktır.

  • 5-Gelişim, Yenilenme.

Tabii ki üzüleceksiniz. Tabii ki ağlayacaksınız. Ayrılık psikolojisinde bunlar yaşanacaktır. Sonrasında yenilenin. Geride bırakarak yeni bir kitap, yeni bir ortam, yeni bir aktivite yapın. Denemediğiniz şeyleri deneyin. İlişki içinde bulunduğunuz sınırları düşünün, o sınırlar artık yok ve yapabileceğiniz her şey sizin elinizde. Bunu engellemekten kaçınmayın.

Tüm bunların yanında birçok şey detaylandırılarak sayılabilir. Yine de bir şeylere çözüm bulamazsanız terapistlerden terapi almak yararlı olabilir. Daha önce hiç denemediyseniz bunları da denemek faydalı olabilir. Ayrıca bazı şeylerin artık olmaması sizin için daha iyi de olabilir, iyi yönlerinden bakmaya çalışın. Belki de zararlı bir ilişki içindeydiniz ve bunun artık olmaması daha iyi olabilir. Bunun için 4. Maddede bulunan gözlem oldukça önemlidir.

Terk edilme psikolojisi nasıl atlatılır sizlere özetle anlatma çalıştık. Umarız ki en kısa sürede bu korkudan ve sendromun içinden çıkarak ayrılık psikolojisinden kurtulmuş olursunuz. Unutmayın, sizin hayatınızı sizden daha çok önemseyen ve seven başka birisi asla olamayacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın