Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisi 7 Madde

Sosyal medya ve depresyon ilişkisi diye son dönemlerde oldukça popüler bir kavram ile karşı karşıyayız. Sosyal medyanın depresyona yol açtığını savunanlar ve bunun öyle olmadığını anlatmaya çalışanlar birer tartışma içinde diyebiliriz. Bilimsel araştırmalar ile bunların kanıtları mevcuttur. Güvenli ve güvensiz sosyal medya kullanımının depresyon ile ilişkisi vardır.

Sosyal medya ve depresyon ilişkisini anlatan birçok akademik makale mevcuttur. Bu akademik makalelerin incelemesini sağlayarak hazırladığımız bu yazı konu hakkında doğru bilgiyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4 milyar insanın sosyal medya araçlarını kullandığını biliyor olsaydınız sizde bu aracın psikolojik etkilerinin olabileceğini düşünebilirdiniz. Bilim insanları düşünmüş ve konu üzerine derinlemesine araştırmalar yapmışlar.

sosyal medya ve depresyon ilişkisi
sosyal medya ve depresyon ilişkisi

Depresyon Kısa Tanımı

Depresyon: Klinik veya majör depresif bozukluk olarak 2 dalda bireyin bir dönem zevk aldığı şeylere karşı devam eden üzüntü ve ilgi kaybı ile tanımlanabilmektedir. Depresyon, şiddetli ve hafif olarak görülebilir. Bu süreçte uyku bozukluğu, konsantrasyon, karar vermeyi, beslenme bozukluğu gibi sorunları da ortaya çıkartır.

Depresyon içinde olan bireyler ölümü ve intiharı düşünebilir, değersiz hissedebilirler, kaygı ve yorgunluk hissedebilirler. Psikoterapi ve ilaç bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri arasındadır. Ayrıca sosyal medyayı sınırlamak normal dünyaya önem göstermek ruhsal sağlığa faydalı olabilir.

Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisi
Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisi

Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisinin Kanıtları

  1. 2015 yılında yapılan bir araştırma, ağ sitesinde kıskançlık hisseden Facebook kullanıcılarının depresyon belirtileri geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.
  2. 2018′de yayınlanan bir Lancet araştırması, gece geç saatlerde Facebook’u kontrol eden kişilerin depresif ve mutsuz hissetme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. 
  3. Başka bir 2018 araştırması, insanların sosyal medyada ne kadar az zaman harcarlarsa, o kadar az depresyon ve yalnızlık belirtileri hissettiklerini buldu. 
  4. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının, çoğu olumsuz olmak üzere durmadan haberler yayan bu ağ sitelerinde aktif olmasıyla, sosyal medya hiç bu kadar popüler olmamıştı.
  5. Çalışma, sosyal medyayı ne kadar az kullanırsa, o kadar az depresif ve yalnız hissettiklerini buldu.
  6. Sosyal medya ve genel olarak internetin ortaya çıkmasından önce, kişinin kötü haberlere maruz kalması sınırlıydı. Halk, günün belirli saatlerinde yayınlanan yayınlardan veya gazetelerden haberler aldı.
  7. Pek çok okulun çevrimiçi öğrenci davranışlarıyla ilgili zorbalık karşıtı politikaları ve kuralları olsa da, eğitimcilerin ve ebeveynlerin sosyal medyadaki taciz edici davranışları izlemesi yine de zor olabilir.
Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisi
Sosyal Medya ve Depresyon İlişkisi

Sosyal Medya Depresyona Sokuyor mu? Deney !

Sosyal medya ve depresyon arasındaki bağlantıyı kurmak için araştırmacılar, 143 Pennsylvania Üniversitesi öğrencisini iki gruba atadı: biri sosyal medyayı hiçbir kısıtlama olmadan kullanabilirken, ikinci grubun sosyal medya erişimleri Facebook, Instagram’da sadece 30 dakika ile sınırlıydı. ve Snapchat üç haftalık bir süre boyunca birleştirildi. 

Her çalışma katılımcısı, sosyal medyaya erişmek için iPhone’ları kullandı ve araştırmacılar uyumluluğu sağlamak için telefon verilerini izledi. Kısıtlı sosyal medya erişimi olan grup, çalışmanın başlangıcında olduğundan daha düşük depresyon ve yalnızlık şiddeti bildirdi.

Her iki grup da kaygı ve kaçırma korkusunda (FOMO) bir düşüş bildirdi, çünkü görünüşe göre araştırmaya katılmak, sosyal medyaya sınırsız erişimi olan grubun bile, ne kadar zaman harcadıklarının daha farkında olmasını sağladı.

Sosyal Medyayı Güvenle Kullanmak

Sosyal medyayı kullanmak zihinsel sağlık riskleriyle birlikte gelir, ancak bu tamamen kaçınılması gerektiği anlamına gelmez. Uzmanlar, bu ağ web sitelerini ölçülü olarak kullanmanızı tavsiye ediyor. Sosyal medya ve depresyon ilişkisinde faydalı bir hareket olacaktır.

Sosyal medyadayken bir zamanlayıcı ayarlayın veya telefonunuza veya bilgisayarınıza bir ağ sitesinde ne kadar zaman harcadığınızı izleyen bir uygulama yükleyin.

Bu zamanlayıcılar veya uygulamalar olmadan, farkına varmadan sosyal medyada saatler harcamak çok kolay. Sosyal medyadaki zamanınızı sınırlamak için, yakın çevrenize ve koşullarınıza odaklanmanıza yardımcı olacak gerçek dünya etkinlikleri de planlayabilirsiniz. Kitap okuyun, film izleyin, yürüyüşe çıkın, oyun oynayın, ekmek pişirin veya bir arkadaşınızla telefon görüşmesi yapın. Çevrimdışı hayatın tadını çıkarmak için zaman ayırın.  

Buna benzer içerikler için web sayfamızı takip etmeye devam edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın