Psikometrik Psikoloji Nedir? *2022*

Psikometrik psikoloji nedir sorusuna kısaca şunu diyebiliriz. Davranışların ölçülerek değerlendirilmesi, istatistik yöntemler ile psikolojiye uygulanması, davranışların açıklanarak yorumlanmasından faydalanarak matematiksel modellerin gelişim göstermesi ile ilgili olan bilim dalına psikometrik psikoloji denir.

Psikometrik Test Nasıl Yapılır?

Psikometrik Psikoloji Nedir?

Psikometrik psikoloji nedir sonrası bu testlerin nasıl yapıldığına birlikte bakalım. Psikometri bu işlemlerin yapılması aşamasında anket, test, ölçüm ve envanter gibi yöntemleri kullanmaktadır. Ayrıca işlem gerçekleşirken bu yöntemin güvenli olduğunu da belirlemektedir.

Bu bilim dalı genel anlamda pek bilinmese de hastanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, kliniklerde, eğitim kurumlarında görev yapmaktadır. Böylece psikologlar bu ölçüm sayesinde ölçüm yöntemlerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Yunanca “psikhe” psikometrik anlamında kullanılmıştır. “Metron” ise ölçüm anlamına gelen bir terim olarak türetilmiştir.

Psikometri bilimi insanların bulduğu bir kısım eylemlerin ölçülmesini hedef almıştır. Ölçülmesi asla mümkün görülmeyen insan davranışları hakkındaki istatistiksel sonuç hedeflenmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi bu ve benzeri hedefleri kimi zaman deneme yanılma yöntemi ile kimi zaman da uzun vadede olsa da sabırla çalışma gerektirmektedir.

Psikometri, kişilerin göstermiş olduğu tutum, davranış, zeka, yetenek gibi doğrudan ölçülmesi mümkün olmayan özel durumların bir takım yöntemler kullanarak ölçebilmek için ortam yaratılan bilim dalı olarak da tanım yapılabilmektedir.

Ayrıca psikometrik, psikoloji bilimi ile de yakından ilgilidir. Psikometrik, çocuk gelişimi, ölçme ve değerlendirme dersi ile çocukların ruh sağlığı alanında çalışan profesyonel kişilerin genelde kullandıkları ölçüm araçları ile ilgili teorik ve pratik temel oluşturularak kullanılmaktadır. Sonuçlar ise hep doğruyu göstermektedir.

Psikometrik psikoloji nedir kısaca böyle açıklanabilir. Daha fazla içerik için sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın