Psikolojide İçgörü Nedir? *2022*

Bugün psikolojide içgörü nedir diye merak ettiklerinize yanıt vermeye çalışacağız. Günümüzün en önemli sorunudur psikoloji! Psikolojide hastalar kolay kolay hasta olduklarını kabul etmezler. Dolayısı ile hastanın iyileşmesi zaman almaktadır. İç görü ise hastanın hasta olduğunu kabul etmesi ve içinde bulunduğu durumdan bir an önce kurtulmak isteyen kişiler olarak adlandırılmaktadır. İç görüsü olan hastalar tedavi sürecinde doktorlarına yardımcı olur ve tedavinin aksatmadan yürütülmesine destek verir. Bu durum tedaviyi sürdüren hekim için son derece önemli bir durumdur.

İç görü soyut bir kavram olsa da hastanın tutum ve davranışları ile gayreti iyileşme sürecine destek vermektedir. Bu durum tedaviyi sürdüren hekimin işini hafifletmektedir. İç görü yoksunluğu ise hastanın içinde bulunduğu durumla ilgili olarak herhangi bir iyileşme çabasının olmadığı, bir gayret göstermediği durum olarak hekimlerin çabalarını zorlaştırmaktadır. İç görü bozukluğu, farkındalığı olmamak, çaba göstermemek, içinde bulunulan konunun önemini dahi anlamamak olarak nitelendirmek doğru bir tespittir.

Duygusal iç görü, geçmişte bastırılmış olan anıların canlandırılması durumundaki hatırlatmaların idrakine ulaşmak ve iç görüyü geliştirmek şeklindeki kabullenmeyi ifade etmektedir.

Psikolojide İçgörü Nedir?

İç Görü Terapi Ne Demektir?

Psikolojide içgörü nedir sorusu sonrası İçgörü terapisi nedir sorununa bakalım., psikiyatr hastaların duyguları, düşünceleri, hisleri, sorulara verdikleri yanıtları gibi davranışlarının ve diğer kişilerle olan son ilişki değerinin karşılıklı konuşularak vurgulanmasıdır.

İç görü türleri iki temel tür ile ifade edilmektedir.

Emosyonel İçgörü; İç görü emosyonel düzeyde ise psikoterapide değişim için aracı olur.

Kişinin kendi yaşamını bilmesi ve yaşantısını düzenleyebileceğinin farkında olması anlamına gelmektedir.

Entelektüel İç görü; Dışarıdan alınan bilgiler anlamı taşımaktadır.

İç görüsü düşük olan kişiler destek alma konusuna sıcak bakmamaktadır. Kişilik bozukluğu olan kişiler, kimseye güvenmeyen kişilerdir ve destek istemesi çok nadir görülmektedir. Genelde çocukluk hatta bebeklik dönemlerinde takılı kaldıkları bazı konular onları oldukça yormaktadır. Daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın