Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli *2022*

Üniversite sınavları ile beraber gençlerimiz bölüm arayışına başladı. En çok aranan bölüm ise psikoloji bölümü oldu. Peki, psikolog olmak için hangi üniversiteye gidilmeli bu zor bir tercih. Ülkemizde bu alanda kaliteli birçok üniversite bulunmakta. Tercih her zaman sizin olmakla beraber amacımız sadece fikir oluşturmak olacaktır.

Psikologlar ne iş yapar, psikolog olmak için ne yapılmalı, psikoloji bölümü üniversiteleri gibi sorularınızın cevabını psikoloji rehberi sayesinde öğreneceksiniz.

Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli
Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli

Psikolog Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı

Psikolog olmak için hangi üniversiteye gidilmeli ve psikolog olmak için hangi üniversiteye gidilmeli sorularını değerlendirmek istersek aslında çok fazla seçenek mevcut. Öncelikle bu meslekten emin olmak gerekir çünkü mesleğin getirdiği bazı zorunluluklar bulunmaktadır. Psikologların mutlaka uyması gereken kurallar ve uygulaması gereken aktiviteler vardır.

Eğer psikolog olmak istiyorsanız, üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirmelisiniz. Psikoloji bölümü üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinde mevcuttur. En iyisi ise tabii ki birçok bölümde öncü olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi olacaktır. Ardından ise İstanbul Üniversitesi gelmektedir. Tabii ki bu üniversitenin puanlarını yakalamak kolay olmayacaktır. Fakat bu üniversitelerde okumak ise ayrıcalık olacaktır.

Psikolog Olmak için Hangi Liseye Gidilmeli

Psikolog olmak için gideceğiniz lise Fen, Öğretmen, Anadolu gibi liseler olacaktır. Eşit ağırlık bölümünü veren liseler bu alana adım atmanız için faydası olacaktır. Psikolog olmak için hangi liseye gidilmeli düşüncesi aslında çok problem bir düşünce değildir. Çünkü günümüzde çoğu öğrenci Anadolu lisesini tercih etmektedir. Bu liselerde eşit ağırlıkta olmak yeterli olacaktır.

Psikolog Olmak için Hangi Dersler İyi Olmalı

Psikolog olmak için Matematik ve Sözel derslerin tümü eşit seviyede iyi dereceye sahip olmalıdır. Matematik ne alaka diyebilirsiniz, matematik sizlerin analitik düşünmenize yardımcı olacaktır. Psikolog olmak için hangi dersler iyi olmalı sorusuna kısaca bu şekilde cevap verilebilir.

Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli
Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli

Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli

Psikolog olmak için gideceğiniz üniversite ilk olarak yüksek eğitim kalitesine sahip üniversiteler olacaktır. Tabii ki her üniversite eğitimini üst seviyede tutmak için çabalamaktadır. Fakat her zaman bazıları daha iyiyken bazılar onlardan daha az iyi olacaktır.

Gideceğiniz üniversite tercihinde ilk olarak şehrinizde mi olmalı yoksa her şehir olur mu onu düşünmek gerekir. Bu düşünceyi belirlediyseniz işte çok iyi derecede psikoloji bölümünü temsil eden üniversiteler sıralaması:

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Kadirhas Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi

Vb. şeklinde üniversiteler sıralanabilir. Tam puan listeleri için buradan bilgi alabilirsiniz. Bu üniversiteler dışında önerimiz tamamen sizin tercihinize ve istediğiniz şehre bağlı olacaktır. Günümüzde hayat şartları çokta artık şehir dışı fırsatlarından uzak gibi dursa da eğer imkan varsa mutlaka bölümü şehir dışında okumak olacaktır.

Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli
Psikolog Olmak için Hangi Üniversiteye Gidilmeli

Psikolog Ne İş Yapar?

Psikologlar, bir bireyin ya da grubun davranışlarını, hareketlerini ve bunları nasıl yaptığını inceler. İncelemeleri sonucu psikoloji bölümünde öğrendikleri bilgiler ile bunların nedenlerini açıklar. Açıkladıktan sonra çözüm üretmeye çalışır. Eğer gerekirse diğer bölümlerden destek alır. Psikologlarda olması gereken özellikler ise kısaca şu şekilde sıralanabilir.

 • Gözlem seviyesi iyi ve farklı yönlerinden görebilmek.
 • Yargılamamak ve küçük görmemek.
 • Yüksek konsantrasyon.
 • Sürekli gelişim.
 • Yenilikleri takip etmek.
 • Uyum sağlamak.
 • Anlamak ve çözümlemek.

Psikolog olmak için hangi üniversiteye gidilmeli sorusunu sizlere özetle anlatmak istedik. Umarız aklınızda bir fikir sahibi oluşturabiliriz. Önerimiz seçtiğiniz bölümü layığı ile bitirmeniz ve mesleği en iyi şekilde temsil etmeniz olacaktır. Ayrıca benzer konulara buradan bakabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın