Parapsikoloji Nedir? *2022*

Parapsikoloji, insanın duyu organlarını kullanmadan yaptıkları eylemlere ve paranormal (normal-dışı) olayların incelenmesine verilen isim denir. Parapsikoloji nedir diye soru sorduğumuzda ise bu kadar kısa bir anlatım söz konusu olmayacaktır. Çünkü parapsikoloji alanı geçmişten günümüze gelişerek gelmiş bir alandır. Bilimsel açıdan bilim dalı olarak kabul edildiği de söylenmektedir.

Bu içeriğimizde ne bulacaksınız? Parapsikoloji nedir, parapsikoloji eğitimi, parapsikoloji yeni başlayanlar için, parapsikoloji uzmanları, parapsikoloji detaylı anlatım vb. gibi aklınıza gelebilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Parapsikoloji Nedir
Parapsikoloji Nedir

Parapsikoloji Nedir? Parapsikoloji Tarihçe, Gelişimi

Parapsikoloji tarihçesi çok eski dönemlere dayanmaktadır. 1889 yılında Alman filozof Max Dessoir tarafından ortaya atılmıştır. Diğer birçok terim gibi Yunan kökenli bir terimdir. Yunanca yanında anlamına gelmektedir. Parapsikoloji nedir dediğimizde kısaca bu anlamları ortaya çıkarmak mümkündür. Ruh Yanında !

Parapsikoloji, bilim insanları ve önerileri ile psişik fenomenlerin ve varlıkların incelenmesi ile bir içerik bütünüdür.

  • Psikokinezi ve Telekinezi: zihin gücüyle nesneleri manipüle etmek.
  • Görünüşler ve Musallatlar: Görünmeyen varlıkların görünmesi.
  • Telepati: Zihinden zihne iletişim.
  • Durugörü: Uzak konumlar hakkında bilgi almak.
  • Önsezi: Geleceği algılamak.
  • Beden dışı deneyimler
  • Duyu dışı algı

Parapsikoloji kavramını anlamak için yukarıdaki bütün terimleri anlamak gerekmektedir.

Fakat sadece bununla sınırlı değildir, deneyler ilk olarak 1853 yılında yapılmaya başlanmış ve 1911 yılında ABD’de bir laboratuvar ortamında duyu dışı algı (ESP) ve psikokinezi (PK) inceleyen akademik kurum ortaya çıktı. Parapsikoloji alanında yapılan bu çalışmalarda ilk kanıtlar 2011 yılında yayınlandı. Bu sonuçları tekrar alabilmek adına çalışmalar sürmektedir.

Ayrıca buna benzer şekilde yayımlanmış birçok makale ve kanıt bulunmaktadır. Parapsikoloji kavramına hala daha tabii ki karşı çıkan gruplar mevcut fakat elde edilmiş bulgular ve kanıtlar karşıtları da oldukça şaşırtmaktadır. Sizlere durumu biraz daha özetle anlatmaya çalıştık. Parapsikoloji alanında yayımlanmış makaleleri incelemeye çalışsanız günlerinizi alacaktır. Bunun için kaynak merak edenler yorumlarda belirtebilir.

Parapsikoloji Nedir
Parapsikoloji Nedir, parapsikoloji eğitimi

Parapsikoloji Eğitimi

Parapsikoloji eğitimi almak isteyenler genellikle parapsikoloji yeni başlayanlar için fırsattır. Fakat bu eğitimi almak sandığınız kadar basit değildir. Ülkemizde bu konuda tabii ki oldukça uzman kişiler bulunmaktadır. Sizde parapsikolojiye meraklı ve parapsikoloji eğitimi almak istiyorsanız ilk olarak konuyla ilgili parapsikoloji uzmanlarının videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz. Sonrasında ise kendinizi daha fazla gelişmeyi düşünüyorsanız Virginia üniversitesi tam size göre olabilir. Ülkemizde bölümü olmasa da yurt dışında birçok üniversite de bölüm mevcuttur. Sizler eğer bölüm olarak değil evden bireysel çalışmalar yapmak istiyorsanız, ilk olarak udemy size güzel kaynak olacaktır. Sonrasında ise coursera size tam bir nitelik kazandıracaktır.

Sizlere parapsikoloji nedir diyerek kısaca özetlemeye çalıştık. Eğer bu alana bir merakınız varsa mutlaka uzman kişilerden eğitim almanız gerekir. Konu ile ilgili birçok makale, kitap, video mevcuttur. Özellikle imkan varsa üniversite eğitimleri çok daha faydalı olacaktır. Buna benzer içerikleri buradan edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın