Kokuların Psikolojimize Etkileri

Kokuların psikolojimize etkilerinin önemini bilmek bir çok fayda sağlamaktadır .Her kokunun farklı bir özelliği bulunmaktadır ve bu kokuların  psikolojik anlamda bizim hayatımıza olumlu etkileri olabilmektedir. Örnek verecek olursak lavanta kokusu uykuya dalmayı kolaylaştıran ve stresi gideren bir kokudur. Başka bir örnekte ise gül kokusunu esas alabiliriz sevgiyi çağrıştıran gül aynı zamanda da sevgi enerjisi vermektedir.

Kokular aynı zamanda da anılarımızı çağrıştıran önemli bir etkendir , bir çok güzel anı kokularla beraber anılmaktadır. Sevdiğimiz insanın ilk parfüm kokusu veya babamızın sevdiği bir koku önemli günlerde  güzel anlar yaşatabilmektedir. Koku duyumuz hayal ettirir , önemli anları hatırlatır ve şükretmemiz gereken bir unsurdur aynı zamanda. Kokuların psikolojimize etkilerini biraz daha detaylı konuşarak anlatmamız mümkün.

Kokuların Psikolojimize Etkileri

Kokular ve Güzel Anılar

Kokular ve güzel anılar beraber bir yolculuğu paylaşmaktadır. Kokular bizi küçüklüğümüze kadar götürürler , annemizin yaptığı kek ,fırından çıkan ekmek kokusu gibi kokular aynı zamanda da bize mutluluk hormonu sağlarlar. Bir bahçenin önünden geçtiğimizdeki o çiçek kokuları içimize kadar işler ve bizi bambaşka diyarlara kadar götürür. Sabah içilen bir kahve kokusu bize dinginlik verebilir ve güzel bir güne merhaba diyebiliriz. Özellikle de huzurun kokusu ,evet o tarif edilemez duru ve yalındır. Günümüzde bir çok insanın rahatsızlığı bulunmakta ve kokular ile bunun önüne geçilebilmektedir. Gençler veya koku severler özellikle de tütsü yakmayı hobi edinmişlerdir.

Kokuların Psikolojimize Etkileri

Kokunun Zihnimizdeki Yeri

Kokunun zihnimizdeki yeri ise örnek verecek olursak biri ile ilk tanıştığımızda onun güzel kokmasını bekleriz bu bizde olumlu etki yaratır ve ona karşı davranışımızı belirler ,kötü kokan bir insan hemen zihnimizde sokakta yaşayan bir insan izlenimi verir. Güzel kokan biri ile tanıştığımızda ise onun kendine ve kişisel bakımına önem veren bir insan olduğunu düşünür ve algımız o şekilde olur. Herhangi bir koku beynimizde bir çok bağlantıyı hareket geçirmekte ve zekamızı arttırmaktadır. Kişi eğer kendine önem veren bir insan ise güzel kokular koklamayı isteyecektir. Bir çok algı ve yapılan araştırmalar kokunun önemini vurgulamaktadır. Kokuların psikolojimize etkilerini kısaca bu şekilde özetleyebiliriz. Güzel kokular ile tanışmanız dileğiyle.

Related Posts

Bir cevap yazın