5 Adımda Ters Psikoloji Nasıl Yapılır?

Ters psikoloji nasıl yapılır sorusu günümüzde oldukça merak edilen bir durumdur. Çünkü kişiler arkadaşlarını, eşlerini veya kurumdaki tanıdıklarını farklı yöntemler ile ikna etme ya da anlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle bazı teknikler karşınızdaki kişiden almak istediğiniz cevapları ve sonuçları verebilmektedir.

Ters psikoloji nasıl yapılır sorusuna çözüm bulmadan önce ters psikoloji nedir bunu bilimsel yönden anlamamızda fayda olacaktır. Daha sonra bunun ilişkiler ve kişiler üzerinde etkilerine, örneklerine bakacağız. Bu ve buna benzer içerikleri için sayfamızı takip edebilirsiniz. İnstagram sayfamızı da çok yakında sizin için genişleteceğiz.

Ters Psikoloji Nedir?
Ters Psikoloji Nedir?

Ters Psikoloji Nedir?

Ters psikoloji nasıl yapılırsa daha iyi sonuç vermiş olur diye düşünürsek cevabı basit bilimsel yöntemi kullanarak. İşte size ters psikolojinin temelini açıklayan faktörler.

Testler psikolojide bireylere özel olarak uygulanmaktadır. Ancak bu testler genel anlamda pek de doğru olmayabilmektedir. Bu nedenle psikoloji testleri sonucuna şüpheli yaklaşılmalıdır. Yani test soncuna göre tanı koymak yanıltabileceğinden sadece hastada farkındalık oluşturmak için bu testleri uygulamakta yarar vardır.

Ters psikoloji teknikleri
ters psikoloji teknikleri

Psikoloji Testlerinin Kategorileri

  • Kişilik testleri (Bireylerin karakteristik özelliklerini ölçmektedir. Fakat doğru yanıtlar vermezler, kendilerine yakın buldukları şıkları seçerek işaretlerler.)

Nesnel kişilik testleri (Sorulara verilecek olan yanıt önceden belirlenmiştir. Yine kendine en yakın yanıtı seçerler. Kişilik testlerine göre biraz daha kontrollü yanıtlar verilmektedir.)

Yansıtmalı kişilik testleri (Bireylerin bilinç dışı süreçlerini kapsaması nedeni ile “Katılıyorum, her zaman ve benzeri” şeklinde yanıt vermesidir.

  • Zeka testleri (Bu test bireylerin zihinsel işlevlerini ölçen testlerdir. Bireysel olarak uygulanmaktadır) Zeka testleri ayrıca bireylerin akademik performanslarını ölçmenin yanında zeka geriliğinin bulunup bulunmadığı da ölçülebilmektedir. Kısaca üstün zeka ya da zeka geriliği konularında tespit yaparak bu bireylere özel eğitim programları oluşturulmaktadır.

Zeka testleri Fransız psikolog Alfred Binet tarafından ilk kez uygulanmıştır. Daha sonra hızla yayılan bu testler geniş anlamda kullanılmaya devam etmiştir.

Zeka testleri sadece zeka geriliği ölçümü yapmamaktadır. İleri zekalar için de çok geniş kapsamlı testlerle tespit yapmak oldukça kolaylaşmıştır.

Psikolojik testler, kişilerin duygu, düşünce, kişilik özellikleri, ilgi, yetenek ve davranış biçimlerine göre farklı açılardan bakılarak uygulanması, değerlendirilmesi ve gözlemlenmesi gibi alternatifler ile uygulanmaktadır. Böylelikle ters psikoloji nedir sorusunu anlamış olduk. Şimdi de birlikte ters psikoloji örneklerini inceleyelim.

5 Adımda Ters Psikoloji Nasıl Yapılır?
5 Adımda Ters Psikoloji Nasıl Yapılır?

Günlük Hayatta Basit Ters Psikoloji Teknikleri

Ters psikoloji nasıl günlük hayatta yapılır biraz örneklerini inceleyelim. Öncelikle ister davranış olsun isterse bir şeyi kabul ettirmek olsun her ikisi içinde bu örnekler fayda sağlayabilir.

  1. Olumlu olduğunu düşündüğünüz fikri veya davranışı olumsuz olan ile karşılaştırın. İstediğiniz olanın ise daha iyi olduğunu gösterin. Böylelikle kişi beynine iyi olan etki gösterecektir.
  2. Daha iyisi var mı? Evet, üstteki gibi başka örnekleri de gösterin. En iyisi bu olduğuna inandırın. Daha iyi olmadığı için sizin elinizdeki seçimi en iyisi olarak göreceklerdir.
  3. İstediğiniz şey için o kişinin yapamayacağını söyleyerek onun “beynine nasıl yapamam tabii ki” yaparım mesajını vermiş olursunuz.
  4. Yapmak ya da yaptırmak istediğiniz şeyden vazgeçerek bu durumdan sıkıldığınızı veya üzüldüğünüzü belirtebilirsiniz. İnsan psikolojisi böyle durumlarda kırmamaya çalışır.
  5. Zor olduğunu ve ona uygun olmadığını söyleyin, böylelikle kendini kanıtlamak isteyecektir. 3. madde ile uyumludur.
  6. Bonus Madde: AVM gitmek istiyorsunuz ve diyeceğiniz şey basit. Şimdi orası çok kalabalıktır, trafik çok fazla sen sıkılırsın gibi girebilirsiniz. Böylelikle beyne tam tersi sinyaller gönderebilir. İlişkide ters psikoloji tekniği olarak değerlendirilebilir.

Aslında durum basit ve anlaşılır. Sadece dikkat etmeniz gereken nokta herkes üstünde sıklıkla uygulamamak olacaktır. Çünkü bazı insanlar uyumludur. Bu ters psikoloji tekniklerini genellikle uyumsuz kişiler üzerinde uygulamaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Ayrıca bu uygulamayı sık kullanmak güvensizlik getirebilir ve iletişim yeteneğinizi kaybetmenizi sağlayabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın